Genel Başkan’ın Mesajı

Sevgili web sayfası takipçilerimiz,

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu kuruluşunun 21. Yılında 10. Dönem yönetim kurulu olarak göreve başlamanın onur ve kıvancını tüm yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte yasıyoruz.

16 Aralık 2018 tarihinde yapılan genel kurulla göreve geldik. Önümüzdeki dönemde bazı eksikliklerimizi giderme adına aldığımız kararlarla yeni döneme ilişkin projelerimizi değerlendirdik. Bunlardan biride web sitesi ve sosyal medyayı daha etkin halede kullanma kararlılığımızdı. Bu doğrultuda kısa bir süre içerisinde federasyona ilişkin sosyal medya ve elektronik ortam yayınları konusunda çalışmalarımız sonucunda yayın hayatına başlayan sitemizden güncel çalışmaları takip etme imkanı sunduk.

Web sayfamızı içerik olarak zaman içerisinde geliştireceğimiz gibi yine üye derneklerimiz olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Göçmenlere Yardım Derneği ve Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin de faaliyetlerini sayfamızdan takip etme imkanını da sunacağız.

Yönetim kurulu olarak görevi devraldığımızda yaptığımız açıklamada da ifade ettiğimiz gibi bizler bir bütünün parçaları olarak Rumeli coğrafyasını temsil eden derneklerin temsilcisiyiz. Kuruluş amacında benimsediğimiz ve çalışma programımızda hedeflediğimiz gibi bir bütün olarak hareket ederek güçlü yanlarımızı birleştirerek el ele verip daha da güçleneceğiz.

Aramızdaki samimiyet ve değerlerimizle yarım asrın üzerinde varlığını sürdüren dava dernekleri adına elbirliği ile neler yapacağımızı sizlerde göreceksiniz. Önemli olan birlik vurgusu ile birlikte güç birliğini yansıtabilmektir. Her kesimin görüşlerini alarak birlikte sesimizi yükselteceğiz, taleplerimizi zorlayacağız, haklarımızın takipçisi olacağız. Bunun yanında sosyal ve kültürel alana yönelik faaliyetlerle federasyonumuzda üye derneklerin bölgesel kültürlerini ve değerlerini yaşatmak adına katkı sunacağız.

Tüm delegelere ve üye derneklerimize bugüne kadar gösterilen uyumlu çalışma için teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de bugüne kadar olduğu gibi birlikte yol almaya devam edeceğiz.

Web sayfamızı takip esnasında karşılaştığınız sorunlar ve eksikliklerin giderilmesi ile geliştirme konusunda düşüncelerinizi de bizlerle paylaşmanızı diliyoruz.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin Kimdir?

1975 yılında Gümülcine’nin Küçüren köyü, Batı Trakya –Yunanistan’da doğdu. İlkokul 3. sınıftan itibaren eğitimini Bursa’da devam ettirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup, İstanbul Barosu’na bağlı olarak serbest Avukatlık yapmaktadır..

1993 yılından Mayıs 2009’ a kadar 16 yıl Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez yöneticiliği yaparken, 2004 yılında “Tarihe Bir Not” isimli Batı Trakya Türkleri’nin tarihini anlatan bir kitap yazmıştır. 2011 yılı Mayıs ayında iki yıl ara verdiği dernek faaliyetlerine tekrar dönerken, 2011-2015 yılları arasında Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. 24 Mayıs 2015 tarihinde yapılan genel kurul sonucunda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanlığı görevine seçildi ve halen Genel Başkan olarak görev yapmaktadır.

Rumeli Türk Denekleri Federasyonu Başkan yardımcılığı görevini 2015 yılından bu yana sürdüren Av. Necmettin Hüseyin, 16 Aralık 2018 tarihinde Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanlığı’na seçildi.

Necmettin Hüseyin aynı zamanda Gaziosmanpaşa Spor Kulübü, Girit ve Oniki Adalar Kültür Eğitim ve Araştırma Derneği, Bursa ve İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü ve Gümülcine Azınlık Yüksek Tahsilliler Derneği üyesidir. Aynı zamanda 2016 yılından beri Rumeli Eğitim Vakfı üyesi olup 2015 yılından bu yana da Batı Trakya Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı doğal üyesidir. Gümülcine Azınlık Yüksek Tahsilliler Derneği bünyesinde üniversite öğrencilerini barındıran Genç Akademisyenler Topluluğu 1995 yılı kurucu üyelerindendir. Yunanistan da siyasi parti olarak merhum Dr.Sadık Ahmet tarafından kurulan Dostluk Eşitlik Partisi üyesidir.