18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin 105. yılı kutlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi hakkında yaptığı açıklamada “Tarihini unutan bir toplum geleceğini tüketmeye mahkumdur diyerek, bundan tam 105 yıl önce 1. Dünya Savaşının en şiddetli sürdüğü dönemlerde İtilaf Devletleri Osmanlı’nın Başkenti İstanbul’u ele geçirerek müttefik devletlerden birini devre dışı bırakmak ve Çanakkale ile İstanbul Boğazının kontrolünü ellerinde tutarak Rusya’ya güvenli bir ikmal koridoru açma düşüncesi ile gelip dayandıkları Çanakkale Boğazı’nda 19 Şubat’ta başlayan deniz savaşı 18 Mart 1915’te Osmanlı Ordusunun zaferi ile bitmiştir.

İngiliz ve Fransız Donanmaları geri çekilmek zorunda kalmış daha sonra 25 Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadasına çıkarma yaparak denizden geçemedikleri Çanakkale Boğazını karadan zapt ederek geçmeyi denemişlerdir. Ancak 9 Ocak 1916’da Osmanlı Ordusunun büyük zaferi ile biten kara savaşını da kaybetmiş ve Çanakkale’yi geçememişlerdir.

Dünya tarihine en kanlı savaşlardan biri olarak geçen savaşta 250 bin civarında şehidimiz olmuş, bir o kadar da işgal kuvvetleri askeri hayatını kaybetmiştir. Gelibolu Yarımadasının her metre karesine beş insan hayatının düştüğü düşünülür ise bugün sahip olduğumuz 783 bin 562 metre karelik bu vatan toprağının değerini daha iyi anlamış oluruz. Türk Milleti ve Ordusu 105 yıl önce omuz omuza mücadele ederken gösterilen inançla Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar kalması için bekçileri olacaktır.

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu olarak insanlık tarihi adına salgın hastalıklarla önemli sınav verdiğimiz bu günlerde 18 Mart Çanakkale Zaferinin 105. Yılında başta Çanakkale Zaferinin Kara Savaşlarının büyük kahramanı ve Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve bugüne kadar ebediyete göç etmiş tüm şehitlerimizin ruhlarını şad ederek bir kez daha kutlarım” dedi.

Bu gönderiyi paylaş