25. Yılında Srebrenica Soykırımını Unutturmuyoruz

25. Yılında Srebrenica Soykırımını Unutturmuyoruz

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin insanlık tarihe geçe 8372 kişi ile birlikte insanlığın katledildiği çok taze olan çeyrek asırlık utanç, 11 Temmuz “Srebrenica Soykırımı” nın 25.yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Genel Başkan Hüseyin açıklamasında “Çeyrek asırlık utanç ile yüzleşiyoruz.. 11 Temmuz 1995, tam 25 yıl oldu. Birleşmiş Milletler tarafından “Güvenli Bölge” ilan edilen ve o dönemde Hollanda askerleri tarafından sözde korunan Srebrenica Bölgesi’nde,Birleşmiş Milletler ve uluslar arası toplumun gözetiminde Sırplar tarafından soykırım suçu işlendi.

Uluslararası Adalet Divan, adını taşıdığı “adaletle”uzak yakın ilgisi olmayan,siyasi ve diplomatik bir kararla Bosna’da gerçekleşen katliamlardan yalnızca Srebrenica’da yaşananları soykırım olarak kabul etti, Sırbistan ve Karadağ Devletlerini soykırımı gerçekleştirmekten değil önlemekte yetersiz kalmakla suçladı.

Bundan dolayı Boşnak kardeşlerimiz için; Srebrenica 8372 kişinin öldürüldüğü bir yer değil, insanlığın öldürüldüğü bir yer,  Srebrenica; Sarajevo, Mostar, Livno, Nevisenje, Prijedor, Visegrad, Foca, Gorazde, Bijelina, Brcko tüm Bosna’da yapılan soykırımın, tecavüzlerin, şehir yıkımının, kültür yıkımın sembolüdür.

Srebrenica asla Unutulmasın, canlardan ötesi katledilen insanlıktır, Bir daha asla, Bir daha hiç bir yerde, hiç kimseye tekrarlanmasın. 2020 yılı içerisinde etkinlikler kapsamında manevi huzurlarında bulunma  şerefine nail olduğum tüm şehidlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. ” dedi

Bu gönderiyi paylaş