Bulgaristan da Barutin Şehitleri Unutulmadı

Bulgaristan da Barutin Şehitleri Unutulmadı

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Fahri Vatansever Bulgaristan’ın Smolyan İli Barutin Kasabasında “Uyanış Süreci”  Katliamının 47. Yılını Anma Törenlerine federasyonumuzu temsilen katıldı.

Barutin Kasabası’nın Bulgar ordusu ve polisi kuşatması altında uyandığı 1972 yılının Mart ayının o soğuk günlerinin üzerinden tam 47 yıl geçmesine rağmen acılar hiç unutulmadı, o acılar tüm sıcaklığı ve tazeliğini hafızalarda korumaya devam ediyor.

1972 Mart ayında neler yaşanmıştı ?

Bulgar Devleti ve parti organlarının zorla isimlerinin değiştirme girişimine halk direnince ordunun kuşatması altında şehitler verildi. İşte o günkü tazeliğini koruyan Necibe Kelosmanova ve Emine İbrahimova’nın şehit olması ile Silvie Poçenli,  Fatma Dervişeva, Cemile Kelosmanova, Feim Poçenli, Camal İbrahim ve Kamil Kurtov yaralanması ile sonuçlanan vahim olaylar bu yılda unutulmadı.

Tam kırk yedi yıl geçti, fakat sorumluları tarafından değerlendirme hala yapılmamış olması da düşündürücüdür. Toplumun, bir ülkenin kendi vatandaşlarının onurunu ezdiğini unutmaya hakkı olmadığı gibi bugün nefretle soykırımı başka bir isim altında dillendirerek “Uyanış yapanlardan” halen hiç kimse cezalandırılmamıştır.

Kırk yedi yıl önce tüm bunlar gerçek anlamda asimilasyon olarak görülen sözde “birleştirmek” adına gerçekleştirilmiştir. Bu soykırım yani “birleştirme’’, Barutin’de insanların öldürülmesinin, tutuklanmasının, itaat etmeyenlere dayak atılması sonucunu doğurmuştur. Bu vahim olaylar Barutin’deki insanların ruhunda büyük bir travma ve tedavi edilemez bir hasar oluşturmuştur.  Bugün bu travma hala duruyor ve o günü yaşayanlar da o hasar da tedavi edilemiyor, çünkü bu suçtan 47 yıl sonra maalesef halen suçlular da yok, cezalandırılanlar da yok. Mağdurlar ve kurbanların anısı için hala gerçek anlamda bir adalet de yok.

Herkes için onurlu ve gururlu bir gelecek isteyen Barutin’de anma törenine katılanların tek dileği geçmişte yaşanan bu olayların sorumlarının adalet önünde hesap vermesidir. 1972 yılında Barutin’de yaşanan bu zulmü unutmadığımızı, insanlık adına, zulme direnme adına isimlerinin değiştirilmesine direnen  asimilasyona direnen şehitleri bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Bu gönderiyi paylaş