Bugün Onların +1 Farkla Aynıyız

Bugün Onların +1 Farkla Aynıyız

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin 21 Mart tarihinde Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “21 Mart’ta düzenlenen Dünya Down Sendromu Günü ile, toplumun farkındalığını arttırmak ve Down sendromlu bireylerin haklarını yeterli düzeyde savunmak hedefleniyor. Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününü kutluyorum.” dedi.

Hüseyin açıklamasının devamında;” Bildiğimiz gibi Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 tarihli kararı ile 21 Mart’ı resmi “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” olarak tanımış bulunmaktadır.

Bu nedenle toplumda farkındanlık yaratmak amacıyla her yıl 21 Mart tarihinde Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kutlanıyor. Her yıl 21 Mart’ta düzenlenen Dünya Down Sendromu Günü ile, toplumun farkındalığını arttırmak ve Down sendromlu bireylerin haklarını savunmak hedefleniyor.  Bizlerden biri olan karşımızdakinin +1 fazlalığının farkında mıyız?

Önemli olan bu farkındalığı yaşayıp bizden biri olabildiğini görebilmektir. Cana yakın, sevecen, eğlenmeyi seven, içinde kötülük olmayan, yargılanmayı sevmeyen ama yargılamayan farkında olup farklılıklarıyla, iyilikleriyle, içtenlikleriyle gurur duyduğumuz toplumdaki bireylerdir. Bizler zihinlerimizdeki engelleri aştığımızda bize seslenen bakışlarıyla ‘Down sendromu bir hastalık değildir. Korkmayın size bulaşmaz. Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın? ‘ diyebilen bireyler için 21 Mart’ta duyarlılıklarımızı sınırlamaksızın gönül dünyamızda onlara karşı gerçek sevgiyi daha fazla  yeşertmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününü kutluyorum. “ dedi.

Bu gönderiyi paylaş