Boşnak Kardeşlerimizin “Sancak Günü” Kutlu Olsun

Boşnak Kardeşlerimizin “Sancak Günü” Kutlu Olsun

20 Kasım. “Sancak Günü”nü nedeniyle Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin tarafından bir mesajı yayınlandı. Yayınlanan mesajda Genel Başkan Hüseyin; “2.Dünya Savaşı’nda Sancak antifaşist mücadelenin ilk günlerinden itibaren, Balkan savaşlarına kadar ki süreçte olduğu gibi, tüm antifaşistler Sancak’ı tek bir bölge olarak görmekteydiler.

Bu düşünce 20-21 kasım 1943 günlerinde Pljevlja’da toplanan kurucu ZAVNOS kongresinde (Sancak Bölgesel Antifaşist Halk Kurtuluş Meclisi) daha belirgin ortaya çıkmıştır.Sancak’ın otonomisine çeşitli gerekçelerle karşı çıkan ve yeni sosyalist devlet içinde, Sancak’ın otonom olmasını istemeyenlerin vardı. Bu şekilde Sancak’ın gelecekteki Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti’ndeki her türlü otonomisinin önüne geçildi.

Sancak halkı ZAVNOS’un kuruluşuna ve onun antifaşist rolüne verdiği önem bu olayın hatırasına duyduğu saygı yüzünden 20 Kasım tarihini “Sancak Günü” olarak kabul etmiştir.

Diğer taraftan sancak halkının bu kabulü yanında Boşnak Ulusal Konseyinin (BNV) 2005 yılındaki “Sancak Günü” kararının, Sırbistan Ulusal Azınlıklar Konseyi tarafından da onaylanması ile Sancak Antifaşist Halk Kurtuluş Konseyi’nin (ZAVNOS) kuruluş yıl dönümü olan 20 Kasım, “Sancak Günü” olarak kabul edilmiş ve başta Novi Pazar olmak üzere, Sancak bölgesindeki birçok şehirde anma törenleri, kitap tanıtımları, konferanslar, paneller ve farklı kültürel etkinlikler düzenlenerek anılmaktadır.

Bizlerde Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu olarak Sancaklı Boşnak kardeşlerimizin “Sancak Günü”nü  kutluyoruz.” dedi

Bu gönderiyi paylaş