Srebrenica Soykırımı.. 24.Yılında Kaybedilen İnsanlığı Arıyoruz

Srebrenica Soykırımı.. 24.Yılında Kaybedilen İnsanlığı Arıyoruz

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin insanlık tarihe geçe 8372 kişi ile birlikte insanlığın katledildiği 11 Temmuz “Srebrenica Soykırımı” nın 24.yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Genel Başkan Hüseyin açıklamasında “11 Temmuz 1995, tam 24 yıl oldu. Birleşmiş Milletler tarafından “Güvenli Bölge” ilan edilen ve o dönemde Hollanda askerleri tarafından sözde korunan Srebrenica Bölgesi’nde,Birleşmiş Milletler ve uluslar arası toplumun gözetiminde Sırplar tarafından soykırım suçu işlendi.

Uluslararası Adalet Divan, adını taşıdığı “adaletle”uzak yakın ilgisi olmayan,siyasi ve diplomatik bir kararla Bosna’da gerçekleşen katliamlardan yalnızca Srebrenica’da yaşananları soykırım olarak kabul etti, Sırbistan ve Karadağ Devletlerini soykırımı gerçekleştirmekten değil önlemekte yetersiz kalmakla suçladı.

Bundan dolayı Boşnak kardeşlerimiz için; Srebrenica 8372 kişinin öldürüldüğü bir yer değil, insanlığın öldürüldüğü bir yer,  Srebrenica; Sarajevo, Mostar, Livno, Nevisenje, Prijedor, Visegrad, Foca, Gorazde, Bijelina, Brcko tüm Bosna’da yapılan soykırımın, tecavüzlerin, şehir yıkımının, kültür yıkımın sembolüdür.

Srebrenica asla Unutulmasın, canlardan ötesi kaybedilen insanlıktır, Bir daha asla, Bir daha hiç bir yerde, hiç kimseye tekrarlanmasın. Tüm şehidlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. ” dedi

Bu gönderiyi paylaş