Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat Son Yolculuğuna Uğurlandı

Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat Son Yolculuğuna Uğurlandı

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitap kaleme alan Prof. Dr. Karpat’ın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından, Fatih Camisi haziresine defnedildi.
Amerika’da tedavi gördüğü Madison Hastanesi’nde çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden, tarih alanında çok sayıda makale ve kitap kaleme alan ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat için bugün İÜ Rektörlük Binası’nda tören düzenlendi. Karpat’ın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından, Fatih Camisi haziresine defnedildi.
Bugün son yolculuğuna uğurlanan Kemal Karpat’a bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz

Türk anne ve babanın oğlu olarak Kemal Karpat 1925 yılında Romanya’da dünyaya geldi. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 1947’de tamamlayan Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler, doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde 1957’de tamamladı. Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyindeki görevinin ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı.

Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumunun direktörlüklerini yürüten Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneğinin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın da koordinatörlüğünü yaptı.

Bu gönderiyi paylaş