TBMM Başkanımız Şentop’la Buluştuk

TBMM Başkanımız Şentop’la Buluştuk

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin  Sancak Dostları Platformu tarafından gerçekleştirilen Rumeli Buluşmasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof .Dr.Mustafa Şentop ve Sırbistan Başbakan Yardımcısı ile bir araya geldi.

Açılış konuşmasını Sancak Dostları Platformu Başkanı Salih Akgül gerekleştirdi. Önceki dönem federasyon başkanlarımızdan olan Akgül konuşmasında camianın sevdiği insanları Rumeli Camiası ile buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Rumeli İnsanının Türkiye Cumhuriyetinin gelişimi içerisinde önemli rol oynadığını ve yapı taşı olarak verdiği katkıların yadsınamayacağını belirtti.

Daha sonra kürsüye selamlama konuşması yapmak üzere Fatih Belediye Başkan adayı Ergün Turan geldi. Yapılan çalışmalardan bahseden Turan eski başkan Mustafa Demir’e teşekkür etti. Arazide çalışmalar önceki başkanın iyi çalıştığını gösteriyor ve bizim işimizi kolaylaştırıyor dedi.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic’de aldığı sözde iki ülke arasında gelişen ilişkilerin öneminden bahsetti. Ayrıca balkanlardaki işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Ljajic uluslar arenadaki politik hızın eskiye göre baş döndürücü hal aldığını belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlayan bir grubun arasında konuk olarak bu gece bulunmak son derece mutluluk verici diyen Rasim Ljajic aynı toplantının kısa süre sonra Sancakta gerçekleştirilmesini ve orada birlikte olmak istediklerini belirtti.

Son olarak kürsüye Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof .Dr.Mustafa Şentop geldi. Rumeli kökenli bir aileden geldiğini belirten meclis başkanı Rumeli’nin Türk devlet geleneği ve yönetimi içerisinde önemine vurgu yaptı. İmparatorluk döneminde merkezi yönetimin Rumeli olduğunu ve bu coğrafyanın devlet geleneği ve gelişimi içerisindeki önemli kararlara damgasını vurduğunu belirtirken bizler siyasette yokuz diyoruz ama sanırım yeterince istekli olmuyoruz dedi.  İstediğimiz şeyi bir defa talep ediyorsak sonrasına baktığımızda yeterince ısrarla bu alanda olma isteğimizi takip etmiyoruz dedi. Dünyada gelinen siyasi konjektürü özetleyerek paylaşan Şentop, İslam karşıtlığının geldiği boyutun ve Yeni Zelanda daki saldırının da endişe verici olduğunu belirtti.

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin kısa bir süre sohbet ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof.Dr.Mustafa Şentop’a camia içerisinde son dönemde sık sık birlikte olunmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek kurum olarak da en kısa sürede yapılacak etkinliklerde bir arada olmayı arzuladıklarını belirterek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak da bir kez daha başarı dileklerini iletti.

Eski Fatih Belediye Başkanı olan İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, Eski Milletvekili Bahri Sipahi’nin de bulunduğu toplantıda camia adına Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin ile birlikte Tek Rumeli Tv Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal’da, RUYAD Başkanı Ayla Erdim, Rumeli Vakfı Başkanı Kemal Baltepe, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar’ın  yanında diğer federasyonların yöneticileri, çok sayıda dernek, platform başkan ve yöneticileri de hazır bulundu.

 

Bu gönderiyi paylaş